Via RegiaSzlaki turystyczne w okolicy Ojcowa

Szlaki turystyczne Ojcow Grodzisko

Grodzisko koło Skały
Wpisany przez (sl)   
Sobota, 17 Wrzesień 2011 07:02

Wejście do świątyniGrodzisko koło Skały - jeden z najciekawszych zespołów architektoniczno-krajobrazowych drugiej połowy XVII wieku, swą historią siegający średniowiecza, zapomniane jakby w czasach oświecenia  stało się przedmiotem zainteresowania krakowian oraz turystów z bliższych i dalszych stron w epoce romantyzmu. Szczególnie za czasów Rzeczypospolitej Krakowskiej (1815-1846) odwiedzano je wraz całą malowniczą  i tajemniczą Doliną Prądnika, stanowiącą kwintesencję rodzimego pejzażu, a zarazem zbiór cennych pamiątek historycznych po utraconej Ojczyźnie.

Barokowa Pustelnia Błogosławionej Salomei w Grodzisku przetrwała i czasy zapomnienia i okresowe "najazdy" turystów. Dziś po wiekach fascynującej historii, miejsce to stanowi zarówno punkt docelowy licznych wycieczek, jak i miejsce w którym ludzie,  głównie młodzi, poszukują kontaktu z Bogiem - prawdziwym twórcą wszelkiego piękna i wewnętrznej harmonii, której wzorem może być natura i sztuka.

Trwa zapoczątkowany przed kilku laty proces przywracania założeniu jego dawnej czytelności oraz estetycznych i artystycznych walorów. Proces ten powinien być kontynuowany i godzien jest ze wszech miar poparcia.

.
 
 

Galeria

Gościmy

Aktualnie jest 4 gości online