Via Regia - Droga św.Jakuba
Drogi św.Jakuba w Polsce południowej
Wpisany przez Administrator   
Niedziela, 18 Wrzesień 2011 14:28

alt

Drogi św.Jakuba w Polsce południowej

Fragment mapy pochodzącej z opracowania  E.Mendyk i F.Mróz (2010).

Via Regia  ("Droga Królewska") to historyczny trakt handlowy prowadzący od Hiszpanii aż po Rosję.


Pierwsze wzmianki o Via Regia pochodzą z 1252 roku, kiedy pojawia się pod nazwą "Strata Regia" ("Wysoka Droga").  Początkami tej drogi były budowane przez wojska rzymskie trakty pomiędzy hiszpańską Galicją a Paryżem.

Obecnie Via Regia jest jedną z głównych dróg szlaku pielgrzymkowego św. Jakuba, która prowadzi do Santiago de Compostela w Hiszpanii.

(Więcej informacji ogólnych znajdziesz na stronie http://pl.wikipedia.org/wiki/Via_Regia )

Polski odcinek  Via Regia biegnie przez Zgorzelec, Lubań, Lwówek Śląski, Złotoryja, Legnica, Środa Śląska, Wrocław, Oława, Brzeg, Opole, Toszek, Bytom, Piekary Śląskie, Czeladź(wariant trasy), Będzin, Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec, Sławków, Olkusz, Ojców, Kraków, Tarnów, Rzeszów, Jarosław, Przemyśl, Sandomierz, Lublin.

Jeden z najbardziej uroczych odcinków Via Regia wiedzie przez tereny Ojcowskiego Parku Narodowego..


Idąc z Krakowa podążamy w kierunku pólnocnym  wzdłuż doliny Prądnika, mijamy kolejno wieś Giebułtów z przepysznie wystrojonym kościółkiem pod wezwaniem św. Idziego, zbudowanym w latach 1600-1604 dzięki fundacji właściciela wsi, Kaspra Giebułtowskiego. Przepięknie położony Prądnik Korzkiewski sąsiaduje z Korzkwią, gdzie znajduje się XIV wieczna, znakomicie odrestaurowana warownia rycerska, która jadąc od Krakowa jako pierwsza otwiera szlak Orlich Gniazd. 

Idąc dalej na północ wzdłuż malowniczej doliny Prądnika wchodzimy na tereny Ojcowskiego Parku Narodowego. Przechodząc koło niezwykłego obiektu sakralnego jakim jest "Kaplica na wodzie" , ocieramy się o kwintesencję histori zmagań mieszkańców tych ziem o zachowanie polskich tradycji  pod panowaniem zaborców.

Nieopodal na wysokiej skale wznosi się zabytkowy kompleks sakralny "na Grodzisku". To wspaniałe barokowe założenie, zwane Pustelnią Błogosławionej Salomei w Grodzisku, jest zapewne najoryginalniejszym zespołem architektoniczno-krajobrazowym drugiej połowy XVII wieku w naszym kraju. 

Zarówno "Kaplica na Wodzie"  jak i kompleks sakralny na Grodzisku należy do  Parafii Ojców-Grodzisko p.w. Wniebowzięcia NMP i Św. Józefa Rzemieślnika.

Na Grodzisku znajduje się Ośrodek Rekolekcyjno-Wypoczynkowy im. Bł. Salomei  Diecezji Kieleckiej dysponujący możliwością noclegu dla osób indywidualnych i grup do 40 osób.

 
 

Galeria

Gościmy

Aktualnie jest 4 gości online