Pustelnia w Grodzisku
Wpisany przez Administrator   

Pustelnia w Grodzisku składa się z trzech zasadniczych trzonów, zestawionych w miejscu o naturalnej dramaturgii i wyjątkowym pięknie. W jedną spójną całość łączy się tutaj zachwycająca przyroda i architektura.


Bramy PustelniPierwszym z elementów jest zespół otoczony kamiennym murem cmentarnym, a w nim kościół Wniebowzięcia Marii z plastycznym Ogrójcem, wysoka Kolumna Błogosławionej Salomei i tzw. Dom Kapelana. Mur posiada trzy bramy, w tym dwie na jednej wspólnej osi.

.

Na niej też od południa, już poza murem, znajdowała się tzw. Tęcza: sztuczna skała z niezachowana figurą Chrystusa biczowanego.

Figury na murach Mur zaś zdobią pełno plastyczne rzeźby z przedstawieniami osób związanych z Księżną Salomeą i z Grodziskiem. Są to : jej brat Bolesław Wstydliwy i bratowa – Kunegunda – św.Kinga, mąż Salomei – król halicki Koloman poległy w bitwie z Tatarami oraz św.Jadwiga Śląska i jej mąż książę Henryk Brodaty. Były to trzy żyjące w XII wieku pary małżeńskie – świetlany wzór dla chrześcijańskich małżonków wielu następnych stuleci. Warto dodać, że figura księcia Henryka jest znacznie starsza od pozostałych i reprezentuje wyższą klasę artystyczną. Wykonana została w 1528 roku w warsztacie Bartłomieja Berrecciego z przeznaczeniem do Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu, jako przedstawienie biblijne Króla Dawida (miała ona stać na zewnątrz wraz z figurą Judyty). Jest to więc cenne dzieło włoskiego renesansu w jego krakowskiej odmianie. Obecnie oryginał rzeźby znajduje się w Muzeum Wawelskim w Krakowie. Na kolumnie i pod wspomnianymi figurami widać zegary słoneczne.


Groty i obelisk na słoniuNa człon drugi założenia składają się trzy sztuczne groty – kaplice, mieszczące się w jednym budynku: Jaskinia św.Marii Magdaleny, Pusty grób Marii i Jaskinia św. Jana Chrzciciela. Przed budynkiem, pośrodku niewielkiego dziedzińca, niegdyś obwiedzionego murem (rozebranym w 1919 roku), widnieje okazały monument, a mianowicie słoń ze strzelistym obeliskiem na grzbiecie. Jest to – czytelny dla ludzi czasów kontrreformacji, ujęty w kategoriach symbolicznych - pomnik cnót Marii , Niepokalanie Poczętej Matki Bożej, królowej nieba i ziemi.


Trzecim trzonem założenia jest położony niżej mały taras, na którym stoi domek będący swego swego rodzaju rekonstrukcją pustelni księżnej Salomei. Pustelnia ta przedstawiona została jako miejsce spotkania ludzkiej duszy z Bogiem. Schodzi się tam po szerokich, miękko poprowadzonych schodach, nazwanych przez ks.Piskorskiego stopniami różańcowymi.

Przybywających Grodzisko wita bardzo dobrze zachowanymi kamienno- glinianymi wałami o półkolistym kształcie z suchą obecnie fosą oraz dużymi fragmentami starych zamkowych murów.


 
 

Galeria

Gościmy

Aktualnie jest 4 gości online