Via RegiaSzlaki turystyczne w okolicy Ojcowa

Szlaki turystyczne Ojcow Grodzisko

Walory turystyczne

Walory turystyczno-poznawcze Grodziska i okolicyZwiedzaj Grodzisko - wiersz Cię poprowadzi
Wpisany przez Administrator   
Środa, 27 Maj 2015 12:04

Quest Pustelnia Salomei w Grodzisku

Czynny od 1 kwietnia do końca listopada.

Tematyka: Poznanie historii obiektu w którym kiedyś żyła błogosławiona Salomea i jej bliscy, dzisiaj celu wypraw turystów i pielgrzymów, interesującego miejsca wypoczynku.

Twórcy questu: Uczennice klasy turystycznej Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Skale.

Pobierz » Quest Pustelnia Salomei - Grodzisko

.
 
Drogi św.Jakuba w Polsce południowej
Wpisany przez Administrator   
Niedziela, 18 Wrzesień 2011 14:28

alt

Drogi św.Jakuba w Polsce południowej

Fragment mapy pochodzącej z opracowania  E.Mendyk i F.Mróz (2010).

Via Regia  ("Droga Królewska") to historyczny trakt handlowy prowadzący od Hiszpanii aż po Rosję.


Pierwsze wzmianki o Via Regia pochodzą z 1252 roku, kiedy pojawia się pod nazwą "Strata Regia" ("Wysoka Droga").  Początkami tej drogi były budowane przez wojska rzymskie trakty pomiędzy hiszpańską Galicją a Paryżem.

Obecnie Via Regia jest jedną z głównych dróg szlaku pielgrzymkowego św. Jakuba, która prowadzi do Santiago de Compostela w Hiszpanii.

(Więcej informacji ogólnych znajdziesz na stronie http://pl.wikipedia.org/wiki/Via_Regia )

Polski odcinek  Via Regia biegnie przez Zgorzelec, Lubań, Lwówek Śląski, Złotoryja, Legnica, Środa Śląska, Wrocław, Oława, Brzeg, Opole, Toszek, Bytom, Piekary Śląskie, Czeladź(wariant trasy), Będzin, Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec, Sławków, Olkusz, Ojców, Kraków, Tarnów, Rzeszów, Jarosław, Przemyśl, Sandomierz, Lublin.

Jeden z najbardziej uroczych odcinków Via Regia wiedzie przez tereny Ojcowskiego Parku Narodowego..

Więcej…
 
Grodzisko koło Skały
Wpisany przez (sl)   
Sobota, 17 Wrzesień 2011 07:02

Wejście do świątyniGrodzisko koło Skały - jeden z najciekawszych zespołów architektoniczno-krajobrazowych drugiej połowy XVII wieku, swą historią siegający średniowiecza, zapomniane jakby w czasach oświecenia  stało się przedmiotem zainteresowania krakowian oraz turystów z bliższych i dalszych stron w epoce romantyzmu. Szczególnie za czasów Rzeczypospolitej Krakowskiej (1815-1846) odwiedzano je wraz całą malowniczą  i tajemniczą Doliną Prądnika, stanowiącą kwintesencję rodzimego pejzażu, a zarazem zbiór cennych pamiątek historycznych po utraconej Ojczyźnie.

Barokowa Pustelnia Błogosławionej Salomei w Grodzisku przetrwała i czasy zapomnienia i okresowe "najazdy" turystów. Dziś po wiekach fascynującej historii, miejsce to stanowi zarówno punkt docelowy licznych wycieczek, jak i miejsce w którym ludzie,  głównie młodzi, poszukują kontaktu z Bogiem - prawdziwym twórcą wszelkiego piękna i wewnętrznej harmonii, której wzorem może być natura i sztuka.

Trwa zapoczątkowany przed kilku laty proces przywracania założeniu jego dawnej czytelności oraz estetycznych i artystycznych walorów. Proces ten powinien być kontynuowany i godzien jest ze wszech miar poparcia.

.
 
Kaplica "Na Wodzie" w Ojcowie
Wpisany przez Qba   
Niedziela, 13 Lipiec 2008 21:22

Kaplica Kaplica "Na Wodzie" pod wezwaniem Św.Józefa Rzemieślnika została wybudowana w roku 1901 w miejscu dawnych łazienek zdrojowych z inicjatywy dr Stanisława Niedzielskiego. Umieszczenie tejże nad rzeką Prądnik według legend wiąże się z zarządzeniem wydanym przez Cara Mikołaja II surowo zabraniającym budowania obiektów kultu na ziemi Ojcowskiej.

Sprytny lud Ojcowa wymyślił , że kaplica ta może stać na wodzie.


.
Więcej…
 
Galeria zdjęć
Wpisany przez Administrator   
Czwartek, 10 Lipiec 2008 19:08

Zdjęcia z Grodziska i Ojcowa przedstawiają zabytkowe obiekty sakralne i ich otoczenie.

Na zdjęciach z Ojcowa -  słynna "Kaplica Na Wodzie"

Zdjęcia z Grodziska prezentują barokowy kościół,  pustelnię bł.Salomei i przepiękne otoczenie.Zdjęcia z  Ojcowa i  Grodziska

Zdjęcia z  Ojcowa i  Grodziska

Zdjęcia z  Ojcowa i  Grodziska


Zdjęcia z  Ojcowa i  Grodziska.
 


 

Galeria

Gościmy

Aktualnie jest 4 gości online