Prace remontowe w 2014 roku - podsumowanie
Wpisany przez Administrator   
Czwartek, 29 Styczeń 2015 18:14

Prace remontowo – konserwatorskie w Parafii w 2014 roku

1. Prace przy kościele w Grodzisku były w tym roku prowadzone dzięki dotacjom jakie Parafia otrzymała od MKiDN i od MWKZ oraz przy wkładzie własnym.

2. Dzięki dotacji z MKiDN przeprowadziliśmy głównie prace konstrukcyjne, zabezpieczające i ratunkowe w zespole zabytków w Grodzisku przed ich dalszą degradacją:
- wzmocnienie murów pustelni bł. Salomei oraz domu sztucznych grot pustelniczych i narożnika muru przykościelnego przy figurze św. Kingi (podbicie fundamentów, ankrowanie murów, iniekcje ciśnieniowe rys i rozwarstwień w murach );
- wymiana i wzmocnienie elementów konstrukcyjnych dachu pustelni bł. Salomei i domu sztucznych grot pustelniczych; naprawa uszkodzonych miejsc w ścianach wspomnianych obiektów.

3. Dzięki  dotacji WKZ w Krakowie przeprowadzono konserwację i restaurację malowideł  i nawarstwień ściennych na elewacji kościoła w Grodzisku. Wykonano zewnętrzne tynki renowacyjne na połowie murów od strony północnej i zachodniej oraz je pomalowano. Ponadto przeprowadzono częściową naprawę i uzupełniono kamienne wyprawy muru kościoła w przyziemiu.

4.Wykonanie kutej kraty w przedsionku kościoła w Grodzisku (projekt - dr inż. arch. Magdalena Swaryczewska, wykonanie – Wincenty Trąbka). Ponadto w tym samym warsztacie kowalstwa artystycznego wykonano kute kinkiety do kościoła oraz dwie latarnie, które zostały zamontowane na domu „prebendarza”, tzw. kapelance.

5. Remont ścieżki na szlaku turystycznym z Doliny Prądnika do kościoła w Grodzisku na odcinku ponad 100 m.

6. Zakup 180 m2 kostki wapiennej na naprawę nawierzchni przy Kaplicy na Wodzie. Pogłębienie koryta rzeki pod Kaplicą związane z jego zamuleniem po czerwcowych ulewnych opadach.

.
 
 

Galeria

Gościmy

Aktualnie jest 20 gości online